10 znaků dlouhodobé dehydratace, kterým mnozí nevěnují dostatek pozornosti

10 znaků dlouhodobé dehydratace, kterým mnozí nevěnují dostatek pozornosti

10 znaků dlouhodobé dehydratace, kterým mnozí nevěnují dostatek pozornosti

z HealthyLifeTricks.com

Nejspíš víte, že se lidské tělo skládá převážně z vody – například ve svalech a ledvinách je 73% vody, v krvi 83%, v plicích 90% a v mozku se nachází 76% této životadárné tekutiny. A určitě také víte, že se z těla voda vylučuje nejen močením, ale i pocením a dýcháním. Abychom tyto ztráty nahradili, měli bychom denně vypít 6-8 sklenic vody – ženy asi 2,2 litru a muži kolem 3 litrů. Nebudeme-li vody přijímat dostatek, postihne nás s nejvyšší pravděpodobností dehydratace, která se zprvu projevuje četnými víceméně nenápadnými příznaky a poté vede ke vzniku různých nemocí.

10 znaků, které ukazují na nedostatečný příjem vody

Máte tmavě žlutou moč

Vaše moč by měla být světle žlutá. Tmavší zabarvení znamená, že odpadní látky v moči jsou koncentrovanější. K těmto odpadním látkám patří mrtvé krvinky, toxiny, bílkoviny a jiné věci, jichž se tělo potřebuje zbavit. Jen drobná poznámka: tmavší moč budete mít i po některých lécích, vitaminech skupiny B, po červené řepě (to může být i načervenalá), po ostružinách, po chřestu a po některých potravinářských barvivech. Když budete mít moč i při zvýšené hydrataci stále tmavší, může to být znakem vážnějších problémů, např. žlučových kamenů nebo hepatitidy.

Méně močíte

Průměrný dospělý močí během 24 hodin 6-7krát. Když ale méně pijete, také méně vylučujete. Vaše ledviny budou raději zadržovat tekutinu v organismu, aby nedošlo k dehydrataci. Pokud močíte méně než šestkrát, zamyslete se nad svým příjmem vody a případně ho zvyšte.

Zácpa

Dehydratace je jedna z nejběžnějších příčin zácpy. Jestliže je zácpa právě váš problém, zkuste zvýšit příjem tekutin. Když nejsme plně hydratovaní, snaží se tělo získat vodu kdekoli, kde to jen půjde, a obsah tlustého střeva je dobrý zdroj. Takže v případě zácpy nestačí zvýšit příjem přírodní vlákniny z ovoce, zeleniny a jiných zdrojů, ale je třeba také víc pít. Měli byste ale vědět i to, že zácpu může vyvolávat nedostatek fyzické aktivity, zánět střevní sliznice, nerovnováha střevní mikroflóry, citlivost/alergie na některé potraviny a stres.

Máte suchou kůži a vaše vrásky jsou výraznější

Ženy jsou ochotny vydávat mnoho peněz za nejrůznější krémy a procedury, jen aby zredukovaly své vrásky, ale někdy zapomínají, že mají v první řadě pořádně pít. A nejde jen o vrásky: dr. Diana Howard také upozorňuje, že dlouhodobá dehydratace může vést k podráždění, zánětu a přecitlivělosti kůže. V nejhorších případech se pokožka začne loupat, praskat a krvácet. Když pokožce chybí vlhkost, buňky se scvrkávají, kvůli čemuž se vrásky stávají výraznějšími – kůže vypadá starší.

Hlad a tloustnutí

Měli byste vědět, že lidské tělo má navzdory vší své vnitřní inteligenci přece jen jeden háček: plete si hlad se žízní. Hypothalamus, část mozku zodpovědná za regulaci hladu a žízně se často mýlí a považuje žízeň za hlad. Člověk se pak místo vypití sklenice zbytečně nají, výsledkem je nadměrný energetický příjem a přibírání na váze. Pokud se tedy snažíte hubnout, dávejte si pozor na to, abyste pili dost vody. A jakmile pocítíte hlad v nevhodnou dobu, sáhněte nejprve po sklenici vody a počkejte 10-15 minut, jestli hlad přetrvá, nebo ne. Až pak se případně najezte.

Žízeň a sucho v ústech

Věděli jste, že pocit žízně je časným varovným znakem dehydratace, tedy že v okamžiku, kdy pocítíte žízeň, už je vaše tělo dehydrované? Žízeň často provází i sucho v ústech, které ukazuje na to, že sliznice potřebují hydratovat. Jediný způsob, jak se těmto pocitům vyhnout, je pít vodu průběžně po celý den.

Bolesti hlavy

Když nepijete dost vody, snaží se vaše tělo opětovně vstřebávat tekutiny ze všech tělesných tkání včetně mozku. Ten se kvůli ztrátě tekutin smrští a oddálí se od lebky, což vyvolá reakci receptorů bolesti a bolení hlavy je tu. Zároveň se zmenšuje objem krve, která putuje do mozku, čímž se zhoršuje okysličování mozkové tkáně. Cévy se v reakci na otok a zánět rozšiřují a bolest hlavy sílí.

Vyčerpanost

Z jedné relativně nedávno provedené studie vyplývá, že mírná dehydratace může vyvolávat vyčerpanost, únavu a úbytek energie. Když jste dehydrovaní, klesá objem vaší krve a vaše srdce musí pracovat usilovněji, aby dostalo kyslík a živiny ke všem buňkám těla. Až na vás příště padne únava, zkuste si dát místo (dehydrující!) kávy sklenici vody. Když jsme u té kávy, tak byste určitě měli vědět, že káva, čaj, nealko slazené nápoje a sportovní nápoje nenahrazují vodu.

Bolesti kloubů

Spoustu vody byste každodenně měli pít i proto, že díky tekutině po sobě dobře kloužou různé části kloubů. Když tělu chybí voda, trpí tím i buňky chrupavky. Při dlouhodobé mírné dehydrataci lze nakonec dosáhnout bodu, kdy je chrupavka poškozena do té míry, že je náprava nemožná. Trpíte-li bolestmi kloubů, dávejte si pozor mimo jiné i na příjem tekutin.

Slabý imunitní systém

Kvůli dehydrataci se zvyšuje koncentrace toxinů v krvi, což může oslabovat imunitní systém. Proto je při jakékoli nemoci velmi důležité pořádně pít – toxiny se snáze vylučují a imunitní systém může snáze bojovat s infekcí.

Nejste nemocní, jste dehydrovaní

Jak už jsme zmínili, ne všechny tekutiny zajišťují optimální hydrataci těla – některé dokonce náš organismus vody zbavují. Vodu nelze nahradit. Horlivým zastáncem tohoto tvrzení byl dr. Fereydoon Batmanghelidj, autor známé knihy Your Body’s May Cries For Water (Jak vaše tělo volá po vodě). Pacienti toho průkopnického lékaře se díky úpravě příjmu tekutin a soli léčili z diabetu, astmatu, kardiovaskulárních nemocí a zbavovali se různých chronických potíží včetně zvýšeného krevního tlaku, vysoké hladiny cholesterolu a bolestí kloubů.

Pijte vodu a pijte jí dost, protože na tom závisí váš život a vaše zdraví.

 

Zdroj

  • Stav přihlášení