20 potravinových přísad, kterým se za každou cenu vyhněte

20 potravinových přísad, kterým se za každou cenu vyhněte

 

20 potravinových přísad, kterým se za každou cenu vyhněte

Umělá aromata, barviva, konzervační látky, emulgátory či umělá sladidla se dostávají do našich potravin již více než čtyři desetiletí.

Nejednou se nacházíme doslova až na pokraji útesu, když dojde na to, co náš toxický potravinářský průmysl udělal s naším tělem a naším životním prostředím.

Mnoho spotřebitelů si časem vyvinuli více povědomí o dané problematice a zvýšila se u nich opatrnost při nákupu potravin. Ti, kteří se tomuto tématu ještě neměli čas podrobněji věnovat, to chceme naším dnešním článkem trochu usnadnit.

Zde je 25 nejběžnějších toxických potravinových přísad 1 , kterým se je lepší vyhnout. Pokud na obalu potraviny objevíte i jen jednu uvedenou složku, držte se od ní raději v bezpečné vzdálenosti.

Tento seznam není v žádném případě úplný, protože existují tucty dalších provinilců.

Uvádíme v něm hlavně ty přísady, které jsou kromě své nebezpečnosti i poměrně často využívány v potravinářském průmyslu.

1. Umělé aroma

Umělá aromata jsou odvozeny od chemických látek vyrobených v laboratoři, nemají žádnou výživovou hodnotu a plodinu, jejíž vůni mají připomínat, často neviděli ani jen „z rychlíku“.

Dnes je můžeme najít téměř ve všem, jako jsou chléb, cereálie, ochucený jogurt, polévkové a koktejlové směsi, takže je obtížné vyhnout se jim.

Každá umělá aroma v potravinářském průmyslu má nějaký škodlivý vliv na zdraví. U lidí se může vyvinout neurotoxicita, vývojová a reprodukční toxicita, alergie či dokonce rakovina.

2. Obohacená pšenice

Pšenice je dnes jednou z obilovin, do kterých se často přidávají různé „zlepšující“ přísady. Důležité je všímat si klíčové slovo „obohacená“ pšenice a té se vyhnout úplně.

Znamená to, že výživné látky, jako jsou niacin, thiamin, riboflavin, kyselina listová, železo a další klíčové živiny ze pšenice jako první odstraní během procesu rafinace vysokými teplotami a chemickými látkami.

Následně se do takto znetvořené mouky původní živiny vracejí. Jde však často o různé chemické náhrady, které již mají jiné vlastnosti než původní živiny.

Platí to pro pšenici, žito či jiné obiloviny. Obohacená mouka je ve skutečnosti jen rafinovaná mouka, do které přidali několik živin, ale ne v dostatečném množství a kvalitě na to, abyste z ní dokázali vyrobit nutričně bohaté potraviny.

3. hydrogenované nebo destilované oleje

Proces destilace se nejčastěji využívá při výrobě palmového oleje a oleje z palmových jader. Při tomto procesu se olej ohřeje a rychle vychladí tak, aby se rozložil na zlomky.

Podstatou je, že proces filtrace odděluje většinu kapalné části v oleji a zanechává vysokou koncentraci pevného, nezdravého tuku.

Hydrogenovaných oleje 2 jsou takové, které jsou často v přirozeném stavu zdravé, ale rychle se stávají nezdravými při jejich výrobě a zpracování.

Přirozeně zdravé oleje, jako jsou palmový olej, olej z palmových jader, sójový (částečně a ne z GMO sóji), kukuřičný, řepkový nebo kokosový olej se zahřívají na teplotu od 500 až do 1000 ° C.

Takto se stávají vynikajícími konzervanty, protože celá enzymatická aktivita se v oleji během procesu hydrogenace neutralizovala.

Hydrogenovaných oleje mají nejblíže k plastovému nánosu, který prochází přes vaše tělo. Pokud někde uvidíte slovo „hydrogenovaný“, běžte od toho pryč jako vítr.

4. Glutaman sodný (angl. Zkratka MSG)

Potravinová přísada MSG je v podstatě toxin, který se ukrývá za desítkami názvů, jako jsou

  • přírodní aroma
  • kvasnicový extrakt
  • autolyzovaný kvasnicový extrakt
  • guanylát disodný
  • inosin disodný
  • kasein
  • keratin
  • hydrolyzovaný hrachový protein
  • a mnohé další

Označování výrobků nevyžaduje, aby byl glutaman sodný uveden v seznamu složek u tisícoiek potravin. MSG není výživnou látkou, vitaminem nebo minerálům a nemá žádné zdravotní přínosy. Jde jen o zvýrazňovač chutí.

Součástí MSG, která negativně ovlivňuje lidské tělo, je „glutaman“, ne sodík.

Vázaná kyselina glutamová v některých potravinách (kukuřice, melasa, pšenice) se rozkládá nebo se uvolňuje různými procesy (hydrolyzovaná, autolyzovaný nebo fermentovaná se silnými chemikáliemi, bakteriemi nebo enzymy) a rafinovaná se rozkládá na bílý krystal, který se podobá cukru.

Existuje stále více lékařů a vědců, kteří jsou přesvědčeni, že excitotoxíny hrají rozhodující roli při rozvoji několika neurologických poruch jako jsou migrény, záchvaty, infekce , abnormální nervový vývoj, určité endokrinní onemocnění a specifické typy obezity.

Z neurodegenerativních onemocnění se jedná hlavně o skupinu nemocí, která zahrnuje:

  • amyotrofická laterální skleróza
  • Parkinsonova choroba
  • Alzheimerova choroba
  • Huntingtonova choroba
  • olivopontocerebelárna degenerace

5. Cukr

Jediný největší zdroj kalorií u lidí v západních zemích představuje cukr. Cukr se přidává do vašich nealkoholických nápojů, ovocných šťáv, sportovních nápojů a je ukrytý ve všech zpracovaných potravinách.

Většina kojeneckých výživ obsahuje ekvivalent cukru, takže miminka jsou metabolicky otrávené od prvního dne, jak je konzumují.

Cukr mění váš metabolismus, zvyšuje krevní tlak, kriticky mění buněčnou signalizaci a způsobuje výrazné poškození jater – nejméně pochopené poškození cukrem.

Tyto zdravotní rizika ve velké míře se podobají účinkům přílišného pití alkoholu, proto se s alkoholismem často zaměňují.

Platí zde pravidlo – pokud to není přírodní cukr, nepatří do jídla.

6. Vysoce fruktózový kukuřičný sirup

Před několika lety, americká společnost Corn Refiners Association požádala Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) , aby umožnila používat název „kukuřičný cukr“ jako alternativní označení pro vysoce fruktózový kukuřičný sirup.

Důvod?

Příliš mnoho lidí zjistilo, jak smrtelný je tento sirup pro lidské tělo. Způsobuje inzulínovou rezistenci, cukrovku, hypertenzi, zvýšení tělesné hmotnosti, nemluvě o tom, že se vyrábí z geneticky modifikované kukuřice.

7. Benzoát draselný a benzoát sodný

Benzoát sodný může v kombinaci s kyselinou askorbovou přeměnit na smrtelný karcinogenní jed.

Peter Piper, profesor molekulární biologie a biotechnologie, testoval vliv benzoátu sodného na živé kvasinkové buňky ve své laboratoři.

To, co objevil, ho znepokojilo. Benzoát poškodil důležitou oblast DNA 3 v buňkách známých jako mitochondrie.

„Tyto chemikálie mají schopnost způsobit vážné poškození DNA v mitochondriích až do takové míry, že ji úplně deaktivují: zcela ji zlikvidují.“, Uvedl.

Benzoát draselný se často objevuje ve zdánlivě neškodných potravinách, jako jsou jablečný ocet, nízkotučné salátové dresinky, sirupy, džemy, olivy a nakládaná zelenina .

Je stejně nebezpečný jako benzoát sodný. Proto si při koupi potravin vždy přečtěte štítky, jestli tam nejsou tyto látky uvedeny.

8. Umělá barviva

Potravinová barviva, které jsou stále k dispozici jako přídatné látky do potravin, jsou často spojována s rakovinou. Modrá barviva 1 a 2, nacházející se v nápojích, sladkostech, pečivu a v krmivu pro zvířata, byly spojeny s rakovinou u myší.

Červené barvivo 3, používané k barvení třešní, ovocných koktejlů, bonbonů a pečiva se ukázalo, že způsobuje nádory u myší.

Zelené barvivo 3, přidávané do bonbónů a nápojů, je spojováno s rakovinou močového měchýře.

Široce používané žluté barvivo 6, přidávané do nápojů, klobás, želatiny, pečiva a cukrovinek, je zase spojováno s nádory nadledvin a ledvin.

9. Acesulfam draselný

Acesulfam-K, známý také jako acesulfam draselný, představuje jednu z rozšířených potravinových přísad, které se používají na slazení potravin a nápojů.

Je schválen úřady, ale existuje několik potenciálních problémů, které souvisí s konzumací této přídatné látky.

Máme k dispozici velké množství studií, které potvrzují jeho nebezpečnost. Obavy panují převážně v tom, že způsobuje nádory štítné žlázy.

U myší rozvoj těchto nádorů trval jen 3 měsíce od zahájení jeho konzumace. Za toto období se koncentrace uvedené látky v konzumovaném jídle pohybovala mezi 1 až 5%.

Jde o velmi krátké období, proto se předpokládá, že tato látka musí mít na tělo výrazné karcinogenní účinky.

Methylenchlorid, rozpouštědlo používané při výrobě acesulfamu draselného, je látka, která je pravděpodobně zodpovědná za uvedené karcinogenní vlastnosti.

10. Sukralóza

Sukralóza je jednoduchý chlorovaný cukr, chlórkarbón. Běžné chlorované uhlovodíky zahrnují tetrachlormethan, trichlorethylen a methylenchlorid. Všechny jsou smrtelné.

Chlór je jako útočící dobermanský pes – velmi dráždivý, krutý atomový prvek, který se používá jako prostředek v bělicích, dezinfekčních, insekticidních, toxických plynech a v kyselině chlorovodíkové.

Chlórkarbóny nejsou nikdy nutričně kompatibilní s našimi metabolickými procesy a jsou zcela neslučitelné s normální metabolickou funkcí člověka.

Sukralóza je velmi běžná přídatná látka v bílkovinných směsích a nápojích. Takže si dejte pozor pokud patříte k lidem, kteří si rádi připravují různé smoothies z předpřipravených směsí.

11. Aspartam

Aspartam s pouze 4 kaloriemi na gram je 200 krát sladší než cukr. Prodává se pod ochrannými známkami NutraSweet a Equal či Splenda.

Počet názvů však může být mnohem větší, proto si vždy zjistěte, z čeho se dané umělé sladidlo skládá.

Výsledky ukazují, že aspartam je potenciální karcinogen a to dokonce i tehdy, když je konzumován v denních dávkách pouze 20 mg na kilogram tělesné hmotnosti.

Jde o nižší množství maximální doporučené dávky úřady.

12. Butylhydroxyanisol (BHA) a Butylhydroxytoluen (BHT)

Tyto látky se používají k výrobě trvanlivých potravin pro domácnost. Jakékoliv zpracované jídlo, které má dlouhou trvanlivost, často obsahuje BHA.

Tyto přísady se nacházejí v cereáliích, žvýkačkách, bramborových lupíncích a v rostlinných olejích.

Jsou to oxidanty, které ve vašem těle vytvářejí potenciálně reaktivní sloučeniny způsobující rakovinu 4 .

13. Propylgalát

Je to další konzervant, který se často používá v kombinaci s BHA a BHT. Někdy se vyskytuje v masných výrobcích, v kuřecích polévkách a žvýkačkách.

Studie na zvířatech naznačují, že by mohl být spojen s rakovinou.

14. Chlorid sodný

Špetka chloridu sodného, který je známý jako běžná sůl, je viníkem, o kterém mainstreamová média a lékařská společnost tvrdí, že bychom se od ní měli držet co nejdále.

Mají pravdu, ale jen proto, že to není skutečná sůl. Běžná stolová sůl (chlorid sodný) nemá téměř nic společného s tradiční kamennou nebo mořskou solí.

Pokud na etiketě najdete označení chlorid sodný, je to špatné. Pokud je to možné, této potravině se vyhněte, protože se pravděpodobně vyrábí chemicky a obsahuje množství stopových chemikálií.

Nejzdravější je používat mořskou nebo himálajskou sůl .

15. Sója

Ačkoliv je často prezentována jako zdravá, bez cholesterolu, levná, s nízkým obsahem tuku, jako alternativa k masu, sója není ve skutečnosti zdravá.

Jakýmkoliv potravinám, které obsahují sóju, byste se měli určitě vyhnout.

Sójový protein, sójový izolát a sójový olej jsou přítomny v asi 60% potravinách na trhu. Prokázalo se, že zhoršují plodnost, ovlivňují hladinu estrogenu u žen, způsobují úbytek libida a spouštějí předčasnou pubertu u dětí.

Sója může také přispívat k nerovnováze mezi omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami. Jediné sójové produkty, které jsou vhodné pro lidskou spotřebu, jsou fermentované a organické.

Je však nepravděpodobné, že byste našli tento typ sóji v nějakých zpracovaných potravinách. Většina sóji dnes už je geneticky modifikovaná (GMO).

16. Kukuřice

Žijeme v době, kdy bychom se měli vyhnout všem výrobkům z kukuřice, včetně čerstvé kukuřice. Procento geneticky modifikované kukuřice je totiž příliš vysoké.

Nikdy nevíte, zda konzumujete organickou nebo GMO kukuřici. Měli byste se vyhnout modifikovanému kukuřičnému škrobu, dextróza, maltodextrinu a kukuřičný olej.

Všechny mají vysoký obsah omega 6 mastných kyselin, které mohou podporovat záněty , rakovinu a srdeční onemocnění.

Zatímco vaše tělo potřebuje i omega 3, i omega 6 mastné kyseliny pro své dobré fungování, většina odborníků doporučuje poměr omega 6 k omega 3 mastným kyselinám 1: 1.

V současnosti většina lidí v západních zemích konzumuje asi 15-20 krát více omega 6 mastných kyselin jako omega 3 mastných kyselin.

17. Sorban draselný

Jako jednu z najhojnejších konzervačních látek v potravinářském průmyslu je obtížné najít zmrzlinu bez sorbanu draselného.

Nejenže se doporučuje vyhnout této chemikálie, je nezbytné odstranit ji ze všech našich potravin.

Potravinářský průmysl a jeho výzkumníci nekonečně opakují mýty, že sorbát draselný neohrožuje zdraví, protože je netoxický a bezpečný.

Nemohlo by to být dál od pravdy. Zprávy o potravinách a chemické toxikologii označili sorbát draselný za karcinogenní. Ukázalo se, že způsobuje mutace v buňkách savců.

Další studie prokázaly rozsáhlé systémové a toxické účinky na nereprodukčné orgány u zvířat.

Nejsou k dispozici žádné dlouhodobé studie ani na zvířatech, ani na lidech, které by prokazovaly jeho bezpečnost. To znamená, že neexistuje dostatek podkladů pro stanovení toho, co by se mohlo stát po letech jeho konzumace.

18. Sójový lecitin

Sójový lecitin se přidává do našich potravin již více než století. Tato složka se nachází v stovkách zpracovaných potravin a také se přidává do výrobků zdravé výživy.

Nicméně, většina lidí si neuvědomuje, jaký je ve skutečnosti sójový lecitin špatný a že nebezpečí jeho konzumace je daleko větší než přínosy.

Sójový lecitin pochází z kalu, který zůstane po surovém sójovém oleji. Je to odpadní produkt obsahující rozpouštědla a pesticidy.

Proces extrakce toxickým hexanem je dnes běžně používaný při výrobě sójového oleje. Dalším velkým problémem sójového lecitinu je původ samotné sóji.

Zkontrolujte obsah tohoto emulgátoru v zmrzlinách, čokoládě, cukrovinek a v mnoha dalších potravinách.

19. Polysorbát 80

Zjistilo se, že polysorbát 80 negativně ovlivňuje imunitní systém a může způsobit dokonce i závažný anafylaktický šok. Potravinová a chemická toxikologie ukázala, že polysorbát 80 způsobuje neplodnost.

Urychluje dospívání, způsobuje změny na vagíně a děloze, vyvolává hormonální změny, deformuje vaječníky a vytváří na ženských orgánech folikuly (cysty).

Co je velmi podezřelé na této složce, je její přidání k očkovacím látkám 5 . Vědci si samozřejmě uvědomují jeho schopnost způsobit neplodnost, ale přesto se nadále z nepochopitelných důvodů objevuje ve vakcínách pro děti.

Můžete ho běžně najít i v oblíbené dětské pochoutce – ve zmrzlině.

20. Řepkový olej

Řepkový olej není pro člověka zdravý tak, jak se často v reklamách něj zavádějící tvrdí.

Ve skutečnosti je pro živé bytosti jedovatý. Je dokonce vynikajícím repelentem proti hmyzu. Jde o průmyslový olej, potravinu. Často se navíc vyrábí z geneticky modifikované řepky.

Kanadská vláda a řepkový průmysl zaplatili Americkému úřadu pro léky a potraviny (FDA) 50 milionů dolarů za to, aby řepkový olej umístili do seznamu GRAS – „všeobecně uznávaný jako bezpečný seznam látek a potravin“.

Dnes je již bohužel stále obtížnější najít výrobky, které neobsahují řepkový olej. Nekupujte prosím žádný výrobek, ve kterém se tato potravinová přísada nachází.

Zpracoval: Badatel.net

  • Stav přihlášení