9 paradoxních faktů o naší společnosti, které považujeme za normální

9 paradoxních faktů o naší společnosti, které považujeme za normální

„Všechno je naopak, všechno je vzhůru nohama. Lékaři ničí zdraví, právníci ničí spravedlnost, psychiatři ničí mysl, vědci ničí pravdu, největší média ničí informace, náboženství ničí duchovnost a vlády ničí svobodu.“

Joe Martino, Collective Evolution

Když se na chvilku zastavíte a rozhlédnete se po světě, zdá se všechno vzhůru nohama. Věnujte takových pět, deset minut večerním zprávám. Je velká pravděpodobnost, že celou tu dobu se budete koukat na války, konflikty, na smrt, nemoci a tak dál. Jistě, tohle je standardní strategie médií, jejímž účelem je udržet lidi soustředěné na drama, ale kromě toho to leccos odhaluje o současném stavu světa.

Myslím, že velmi dobře to shrnul Michael Ellner v tomto citátu: „Jen se na nás podívejte. Všechno je naopak, všechno je vzhůru nohama. Lékaři ničí zdraví, právníci ničí spravedlnost, psychiatři ničí mysl, vědci ničí pravdu, největší média ničí informace, náboženství ničí duchovnost a vlády ničí svobodu.“

Ellner všechno samozřejmě dost zjednodušil, ale v mnoha věcech uhodil hřebíček na hlavičku. Většina z toho, co děláme ve jménu „dobra“ nakonec zničí něco jiného a pak se zpotvoří ve jménu zisku.

Už mnohokrát jsme byli svědky toho, jak nás naše jednání dovedlo do bodu, kdy jsme válcovali všechno, co nám stálo v cestě, takže si musíme položit otázku: není čas na změnu? Jsme dost schopní, čestní a odhodlaní, abychom se dokázali zamyslet na svou minulostí a nad tím, kam nás dovedly naše činy i myšlenky, a abychom začali dělat věci jinak – abychom opětovně dosáhli rovnováhy?

Lidé z The Free World Charter se domnívají, že už máme nejvyšší čas, a sestavili seznam faktů, které naše společnost neprávem považuje za normální.

Upřednostňujeme peníze a ekonomiku před základními nutnostmi, jako je vzduch, voda, kvalita potravin, životní prostředí a lidské společenství.

Využíváme ekonomický obchodní systém, kvůli kterému každoročně umírají miliony lidí.

Rozdělujeme zemi na díly a pak bojujeme o to, komu budou patřit.

Některým lidem říkáme „vojáci“ a pak je z našeho pohledu v pořádku, že ti lidé zabíjejí jiné lidi.

Dennodenně mučíme a zabíjíme miliony zvířat kvůli jídlu, oblečení a pokusům.

Naše děti tráví celé dětství ve školách, kde se učí vědomostem, které budou potřebovat jen vzácně, ne-li vůbec.

Uplatňujeme finanční tlaky na rodiče a oni kvůli nim přicházejí o klíčové fáze vývoje svých dětí.

Máme spousty náboženských vyznání a podle každého z nich je pravdivá jen ta jeho historka o Bohu.

Láska a soucit, které podporují život, jsou pro svou údajnou plytkost terčem výsměchu. Zato válka, která život ničí, je považována za úctyhodnou.

 

Zdroj

  • Stav přihlášení