Čínské orgánové hodiny se nemýlí: zjistěte, který orgán vám nepracuje pořádně
Tanaaz, foreverconscious.com
Tradiční čínská medicína předpokládá, že aktivita jednotlivých orgánů se v průběhu dne mění – každý z nich je v určitou dobu nejaktivnější a v jinou nejméně aktivní.
Znalost tohoto 24hodinového cyklu nám pomáhá uvědomit si, kdy je nejlepší cvičit, jíst, věnovat se sexu, odpočívat a spát.
Od 5:00 do 7:00 je nejaktivnější tlusté střevo. Je to nejvhodnější doba k vyměšování a zbavení se toxinů z předešlého dne a také k mytí a česání vlasů. Má se za to, že česáním se pročišťuje energie mysli. Touto dobou se v nás mohou probouzet obranné postoje a pocit, že jsme uvízli.
7:00 – 9:00 je aktivním obdobím žaludku, takže je dobré sníst největší jídlo dne, čímž optimalizujeme trávení a vstřebávání živin. Velmi výživná teplá jídla je nejlepší jíst ráno. K emocím, které se v této části dne nejsnáze probouzejí, patří znechucení a zoufalství.
Od 9:00 do 11:00 vládne slinivka a slezina, z nichž se uvolňují enzymy, které pomáhají trávit jídlo a uvolňovat energii pro nadcházející den. Je to ideální doba ke cvičení a práci. Ty nejnáročnější úkoly dne vykonávejte právě v tyto hodiny. Mezi emocemi, které se mohou objevit, dominuje pocit nízkého sebevědomí.
11:00 – 13:00 je čas srdce, které usilovně pumpuje nutriční látky získané v potravě, aby se dostaly do každičké buňky našeho těla. Jedná se o vhodnou dobu na oběd; doporučuje se lehké vařené jídlo. Dobré je také krátce si zdřímnout nebo si dát šálek čaje. Dostavit se může velká radost, nebo naopak nesmírný smutek.
Mezi 13:00 a 15:00 je na tahu tenké střevo. Právě tehdy se ukončuje trávení dříve snědené potravy a asimilace živin. Touto dobou je vhodné cvičit nebo věnovat se každodenním úkolům. Někdy se mohou probouzet pocity zranitelnosti a opuštěnosti.
15:00 – 17:00 je časem močového měchýře. Metabolické odpadní látky se přesunují do ledvinového filtračního systému. Je to dokonalá doba ke studiu nebo jiné duševně náročné činnosti. Doporučuje se další šálek čaje a také množství čisté vody, která podpoří detoxikační proces. Projevit se může podrážděnost či rozpačitost.
Od 17:00 do 19:00 jsou na vrcholu aktivity ledviny. Krev se intenzivně čistí, aby bylo dosaženo řádné chemické rovnováhy. Perfektní doba na večeři a na aktivaci krevního oběhu buď chůzí, nebo protahováním či masáží. Někdy nás může postihnout podvědomý strach.
19:00 – 21:00 je doba intenzivního oběhu živin, které se s krví dostávají vlásečnicemi do jednotlivých buněk. Výborná doba na čtení. Náročnějším duševním činnostem se raději vyhněte. Můžete pociťovat problém vyjadřovat emoce, ale zato se jedná o ideální čas k sexu a početí.
21:00 – 23:00 je časem trojitého ohřívače nebo endokrinního systému, kdy se upravuje homeostáze těla a doplňují se enzymy. Doporučuje se spánek, aby si tělo mohlo uchovat energii pro nadcházející den. Může se objevit paranoia či zmatenost.
23:00 – 1:00 je doba žlučníku, a máme-li se probudit plní energie, mělo by teď tělo být v klidu v posteli. Podle čínské medicíny právě kolem půlnoci klesá jinová energie a sílí jangová. Tato energie vám pomáhá být přes den aktivní a tělo si ji přes noc shromažďuje. Může se dostavit podvědomá zášť.
1:00 – 3:00 je čas jater a tělo by mělo být ponořeno do hlubokého spánku. Uvolňují se toxiny a tvoří se nová, čerstvá krev. Pokud se touto dobou probouzíte, máte příliš mnoho jangové energie nebo problém s játry či s detoxikačními drahami. Jedná se i o dobu zlosti, frustrace a zuřivosti.
Od 3:00 do 5:00 jsou na vrcholu aktivity plíce a tělo by nadále mělo spát. Jestliže se vzbudíte, provádějte cvičení uklidňující nervy, zejména dechová. Tělo by mělo být v teple, což plicím pomáhá doplňovat kyslík. K plicím náleží pocity žalu a smutku.
Odborníci na tradiční čínskou medicínu používají tyto hodiny jako pomůcku při určování orgánů zodpovědných za nemoc. Pokud se například pravidelně budíte mezi třetí a pátou ráno, možná vás trápí skrytý žal či smutek nebo máte nemocné plíce.
Jestliže trpíte pocity zášti a hněvu, nejsilněji je budete vnímat během doby nejvyšší aktivity jater, což je od jedné do tří v noci. A pokud vás na konci pracovního dne bolívají záda, můžete v sobě mít potlačený strach nebo vás dokonce trápí nějaké onemocnění ledvin.