Co se stane s vaším tělem, když každý den sníte jen 7 vlašských ořechů

Co se stane s vaším tělem, když každý den sníte jen 7 vlašských ořechů

zdravotní přínosy ořechů

Ořechy jsou vynikajícím způsobem, jak si zkvalitnit jídelníček. Obsahují hodně vlákniny, nenasycených mastných kyselin a silných antioxidantů.

Přestože jsou doslova koncentrovanými zásobárnami nutričních látek, jejich lidé konzumují poměrně málo.

Průměrný Evropan sní denně v průměru jen asi 12 gramů ořechů. Většinu z toho i tak představují arašídy, které vlastně ani nejsou pravými ořechy, ale luskovinou.

Ořech, který předčí všechny ostatní druhy ořechů

Joe Vinson, PhD, který je profesorem chemie na Univerzitě v Scrantonu, analyzoval různé druhy surových i pražených ořechů.

Výsledkem jeho studie bylo, že bychom měli nejen zvýšit jejich konzumaci, ale že existuje jeden druh ořechu, který v zdravotních přínosech předčí všechny ostatní.

Podle výzkumu Dr. Vinson, vlašské ořechy jsou šampionem mezi ořechy . V žebříčku se umístili před pistáciemi, mandlemi, pekanovými, brazilskými, lískovými, i makadamovými ořechy.

Ve své studii publikované v deníku Food and Function (Potraviny a jejich funkce) ukázal, že vlašské ořechy mají více polyfenolů s vyšší antioxidační aktivitou, jako ostatní druhy ořechů.

A dále, že antioxidanty ve vlašských ořechách jsou až 15 krát silnější účinek než vitamin E , považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů.

Co se stane, pokud pravidelně konzumujete vlašské ořechy

Tuto následuje pár nejdůležitějších zdravotních přínosů vlašských ořechů:

  1. Snižují riziko srdečních chorob a některých druhů rakovin. Jsou nejlepší potravinou na prevenci ucpávání cév, protože snižují špatný LDL cholesterol.
  2. Minimalizují projevy stárnutí a patří mezi top 10 potravin proti vráskám.
  3. Stimulují činnost mozku (je to zajímavé i vzhledem k jejich tvar připomínající mozek).
  4. Antioxidanty v ořechách snižují riziko chronického oxidačního stresu.
  5. Protizánětlivé vlastnosti pomáhají snižovat chronické záněty (artritida, dna a podobně).
  6. Patří mezi top 20 potravin pro nastolení hormonální rovnováhy.
  7. Jsou jednou z nejlepších potravin na zlepšení nálady.

Kolik a jak vlašské ořechy konzumovat?

Dr. Vinson odhaduje, že pouze 7 vlašských ořechů denně vám dokáže dodat všechny potřebné zdravotní přínosy.

Nemusíte se proto bát, že byste je potřebovali sníst nějak příliš mnoho.

Toto množství vám poskytne adekvátního objemu zdravých tuků, bílkovin, draslíku, hořčíku, fosforu, železa, vitamínu C a vitamínů skupiny B.

Výzkum ukázal, že nejlepší je ořechy konzumovat syrové . Pokud se praží, sníží se jejich nutriční hodnota.

Měly by se také jíst neoloupané , spolu se slupkou. Výzkumy totiž poukazují na to, že přibližně 90% antioxidantů se nachází právě ve slupce ořechů.

Proč se mnozí lidé bojí konzumovat ořechy?

Když si zamyslíme nad všemi zdravotními přínosy vlašských ořechů, je nepochopitelné, proč z nich pochází jen asi 8% z přijímaných antioxidantů v naší stravě.

Mnozí lidé si tyto zdravotní přínosy neuvědomují a spíše se obávají jejich vysokého obsahu tuků.

Je sice pravda, že ořechy jsou velmi bohaté na oleje, ale jedná se o zdravé polynenasycené a mononenasycené tuky , které jsou pro lidské zdraví a správné fungování těla velmi důležité.

Nesmíme si je zaměňovat za nezdravé tuky ucpávající cévy, případně ty, co jsou spojovány s chronickými onemocněními nebo přibíráním na váze.

Jak si vybírat vlašské ořechy v obchodě?

Za závěr máme pro vás pár doporučení, jak postupovat při výběru a kupování vlašských ořechů.

1. Když si kupujete celé ořechy, kupujte takové, které se zdají těžké. Ujistěte se, že skořápka není prasklá nebo s Flek – je to znak toho, že uvnitř hnijí.

2. Už vyloupané ořechy se často prodávají na váhu. Pokud kupujete tyto, ujistěte se, že v daném obchodě mají ořechy dostatečný obrat a tedy, že jsou čerstvé . Vyhýbejte se takovým, co vypadají zošúvorené – to naznačuje, že jsou staré.

3. Ořechy mají vysoký podíl polynenasycených tuků, což je činí extrémně náchylnými podléhat zkáze. Měly by být proto skladovány ve vzduchotěsných obalech v chladničce , maximálně však 6 měsíců. Pokud je zmrazíte, vydrží rok.

4. Ve skořápce ořechy mohou být kromě lednice skladovány i na tmavém, chladném a suchém místě . Vydrží asi půl roku.

  • Stav přihlášení