Máte přetížená játra? Těchto 16 znaků na to ukazuje
z losingweightdone.com
Játra jsou životně důležitý orgán, který neustále tvrdě pracuje na eliminaci odpadu a toxinů z organismu. Hlavní funkcí jater je měnit toxiny v odpadní látky, kterých se organismus může zbavovat močí.
Mimoto jsou játra zodpovědná za dalších více než 400 tělesných funkcí včetně trávení tuků, zpracovávání nutričních látek, ukládání esenciálních minerálů a vitaminů a rozklad alkoholu a drog, příp. léčiv.
Když tělu chybí některé nezbytné nutriční látky, mohou játra zlenivět.
Co se v játrech děje s toxiny
Detoxikační proces v játrech probíhá ve dvou fázích.
V té první játra za pomoci enzymů transformují toxiny, což jsou jedovaté látky poškozující buňky, v méně škodlivé substance.
Ve druhé fázi se v játrech párují toxiny s jinými molekulami, díky nimž se stávají lépe rozpustnými ve vodě. Pak se může tělo toxinů bezpečně zbavit.
Proaktivní podpora jater
I lidé, kteří důsledně dodržují zdravý životní styl, pijí čistou vodu, jedí biopotraviny a používají netoxickou kosmetiku, nejsou před toxiny bezpeční. Škodlivým látkám, které se nacházejí v životním prostředí, kam se dostávají neblahým působením naší civilizace, se dost dobře vyhnout nelze.
Máte unavená játra?
Když se činnost jater zpomalí, toxiny začnou ve zvýšené míře zůstávat v organismu; ukládají se v tukové tkáni a tam zůstávají, dokud nezačnou játra zase fungovat pořádně. Vedlejším důsledkem může být to, že nejste schopni zhubnout, ačkoli cvičíte a jíte zdravě.
Je mnoho znaků, které ukazují na takové zpomalení jaterní činnost; naštěstí existují celostní přístupy, které opět játra „nahodí“ a pomohou k celkovému zlepšení zdraví.
K příznakům „líných“ jater patří mimo jiné:
- Negativní emoce
- Chronická námaha
- Migrény / bolesti hlavy za očima
- Tupé bolesti hlavy, které se zlepšují spánkem
- Pocity vyčerpanosti / letargie / „mozková mlha“ (brain fog)
- Chronické bolesti svalů a kloubů
- Obtížné trávení tuků
- Nadměrné pocení
- Alergie
- Problémy se žlučníkem vedoucí až k jeho chirurgickému odstranění
- Průjem, zácpa, bolesti břicha, nadýmání, plynatost
- Problémy s pletí, akné
- Deprese a úzkost
- Hormonální nerovnováha
- Dlouhodobě přítomný zápach z úst
- Náhlé tloustnutí
- Přecitlivělost vůči některým chemikáliím
Změna začíná v kuchyni
Kuchyně je pro vaše zdraví klíčové místo. Správnými stravovacími návyky a volbou potravin můžete dosáhnout podstatného zlepšení zdravotního stavu. Není potřeba ani tak škrtat a omezovat, jako spíš dosáhnout rovnováhy.
Určitému vyřazování potravin se ale nevyhnete. Určitě se vyhýbejte nezdravým produktům potravinového průmyslu a některým potravinám, které se považují za zdravé, ale není to tak – nebo jejich příjem aspoň omezte.
Chcete-li jíst tak, aby to prospívalo vašim játrům, řiďte se následujícími doporučeními:
- Nejezte GM potraviny, jezte pokud možno bio
- Konzumujte vyrovnanou stravu sestávající z velmi kvalitních rostlinných a živočišných bílkovin, naklíčených semínek, fermentovaných potravin, semen a syrových ořechů.
- Držte se dál od olejů podporujících záněty, což jsou standardní za tepla lisované rostlinné oleje, zejména sojový, řepkový, kukuřičný, bavlníkový, slunečnicový a světlicový
- Pijte spousty čisté vody
- Jezte více zdravých, léčivých tuků jako je bio palmový červený olej, kokosový olej, máslo od krav krmených pící, ghí, konopný olej a avokádo
- Jezte denně aspoň 35 g vlákniny. Měla by pocházet z celistvých potravin jako jsou artyčoky, chia semínka, avokádo, zlaté lněné semínko, růžičková kapusta a brokolice.
- Vyhýbejte se přidanému cukru ať v podobě řepného či třtinového cukru nebo sirupu z cukrové třtiny apod.
- Nekonzumujte denně víc než 20-25 g fruktózy.
- Jezte více listové zeleniny, jelikož obsahuje mnoho vitaminů skupiny B, vitaminu C, folátu a hořčíku
- Zařaďte do jídelníčku rostlinné a živočišné zdroje aminokyselin, např. kolagen, vývar z kostí, vejce a kuřata z volného chovu, petržel, syrový špenát, řepu a zelí.
- Konzumujte potraviny bohaté na síru, jako jsou vejce z volného chovu, brokolice, česnek, růžičková kapusta, chřest, kapusta a cibule.
- Nepijte alkohol nebo ho aspoň pijte méně.
Silná trojka pro játra
Artyčok
Artyčok náleží stejně jako známý ostropestřec k bodlákovitým a na játra působí velmi příznivě – chrání je a podporuje jejich fungování. Nadto zvyšuje tvorbu žluči a snižuje hladinu LDL cholesterolu. Artyčoky i po uvaření obsahují více antioxidantů než brokolice, chřest a česnek.
Kurkuma
Vedle desítek dalších příznivých účinků kurkuma pomáhá i játrům: chrání je před poškozením a regeneruje jaterní buňky, které už poškozeny byly. Za tyto své účinky vděčí svým silným protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem.
Za účelem optimálního vstřebávání by se kurkuma měla konzumovat s černým pepřem.
Ostropestřec mariánský
Zdaleka nejlepší bylina sloužící k ochraně jater. Aktivní složka ostropestřce, silymarin, má antifibrotické, protizánětlivé, antioxidační a antivirové účinky. Chrání játra před poškozením toxiny, viry, drogami a alkoholem.
Závěrem
Játra jsou nesmírně důležitá a je nutné udělat vše, abychom je chránili a podpořili jejich funkci.