Skutečnou příčinou celulitidy jsou záněty, ne tuk.

Skutečnou příčinou celulitidy jsou záněty, ne tuk. Vyléčíte ji takto

celulitida

Za obecně vnímáno příčiny celulitidy a změn na kůži se považujenahromaděný tukznefunkčnění nebo ochromen lymfatický systém .

Zatímco do jisté míry je to pravda, často tomu tak nemusí být. Samotné celulitidní změny na kůži bývají nezřídka způsobované různými záněty a bakteriálními infekcemi .

Předtím, než se budeme zabývat samotnými doporučeními zaměřenými na potlačování kožních zánětů, zastavme se na chvíli při lymfodrenážní masáži.

V poslední době se totiž lymfodrenáž stala poměrně velkým hitem v boji s celulitidou.

Lymfodrenáž je v podstatě masáž lymfatických uzlin s cílem podpořit tok lymfy, která z těla odvádí nahromaděnou vodu, toxiny a produkty metabolismu.

Za určitých okolností dokáže přispět k léčbě a zlepšení stavu kůže. Musí se však aplikovat správně.

Mezi lidmi jsou rozšířené některé nesprávné představy o této proceduře.Proto se na uvedené chybné představy zaměříme a zároveň uvedeme, jaký je správný způsob aplikace lymfodrenážní masáže.


Vysoká hladina cukru? Skoncujte s ním. Čaga z Ararat. Koupíte zde.


Bolesti při lymfodrenážní masáži

Jednou z chybných představ je, že dobře provedená lymfodrenáž by měla bolet. To však je zcela nesprávné.

Dobře provedená lymfodrenážní masáž by neměla nikdy bolet .

V opačném případě by mohlo dojít k poškození lymfatických uzlin a lymfatických kanálů. Potenciálním výsledkem je dokonce kolaps celého lymfatického systému, což by v konečném důsledku vedlo ke zhoršení celulitidy.

lymfodrenážní přístroje

Druhým poměrně častým mýtem je víra v masáže za pomoci lymfodrenážní přístrojů .

Jejich používání je podle našeho názoru nesprávně. Na kvalitně provedenou masáž je třeba mít dobré znalosti, trénink a cit. Ty žádný přístroj nedokáže nahradit.

Přístroje zpravidla uplatňují při masáži stejný tlak. Správně provedená lymfodrenážní masáž by měla mít odstupňovanou intenzitu . Začíná se obvykle s jemnými a malými tlaky, jejichž intenzita se časem zvyšuje.

Přístroje mají omezený význam pro jejich doplňkové použití, ne však jako hlavní způsob.

Dalším problémem bývá to, že přístroje způsobují nadměrné odvodnění .Zpočátku se sice zdá, že došlo ke zlepšení stavu, ale později se ukáže, že se celulitida ještě zhoršila.

Nebezpečné umí být i používání masážních přístrojů, které pracují na principu vakua. Obecné doporučení je vyhledat kvalitního a vyškoleného lymfodražného maséra (masérku) , který ví, co dělá.

Jsou oblasti, ve kterých přístroje dokáží provést lepší práci. Oblast lymfodrenáži ní však není.

Lokální versus celotělová masáž

Někteří terapeuti také zvyknou tvrdit, že lymfodrenážní masáž stačí aplikovat lokálně na místech, kde se celulitida vyskytuje nejvíce.

Není tomu zcela tak.

Jelikož při této masáži je cílem podpořit tok lymfy v lymfatickém systému, dosáhnout se to může jen aplikací masáže na celé tělo .

Co se stane při jejím částečné aplikaci? Jednoduše lymfa se přesune z jedné části těla (masírovaného) do jiné části (nemasírovanej) a problémy začne způsobovat tam.

Případně se za nějaký čas po masáži vrátí zpět do původní pozice, takže jsme tím nic nevyřešili. Proto, pokud se rozhodnete pro lymfodrenážní masáž, nechte si ji provést pořádně, na celé tělo.

Příčiny selhávajícího lymfatického systému

Jednou z hlavních příčin tvorby pomerančové kůže je, pokud se z organismu nedostatečně odstraňují odpadní produkty metabolismu. Proč tomu tak bývá? Mezi nejčastější důvody patří následující:

(1) Nedostatečný pohyb

Na rozdíl od krevní oběhové soustavy, kde za průtok krve cévami je zodpovědné srdce, takový ústřední orgán u lymfatického systému neexistuje.Proudění lymfy je zajišťováno pohybem samotného těla.

Při různých předklánění se, záhybech, chození, či běhu se různé části těla stlačují a jiné natahují. Tyto pohyby pak zajišťují proudění lymfy.

Pokud máte sedavé zaměstnání, nebo se často dostatečně nepohybujete, pak lymfa se nemá jak v těle přesouvat. Zůstává nehybná, hromadí se v ní toxiny, ty vyvolávají reakci imunitního systému v podobě zánětů a v konečném důsledku se to projeví na kůži v podobě celulitidy.

Jednou z oblastí, která je při celulitidě výrazně ovlivněna je stav kolagenu v různých tkáních. Kolagen je v podstatě pojivový systém, který buňky našeho těla drží pohromadě.

Bez něj bychom se rozpadly. Podrobněji o kolagenu, jeho vlivu na naše zdraví a způsobech, jak ho obnovovat, je popsáno v článku Výživa: Přednáška Prof.Zachara Šachtičky .

(2) Bakteriální infekce

Výsledkem zaseknutého toku lymfatické tekutiny a hromadění toxinů bývají bakteriální infekce.

Mezi bakterie, které nejčastěji vyvolávají tyto infekce patří: několik druhů stafylokoků, E. coli, klebsiela, proteus, bakteroidy a peptostreúptokoky.

Dokonce se zjistilo, že bodnutí některých druhů hmyzu mohou přispět k přenosu infekcí a následnému rozvoji celulitidy.

(3) Cukrovka

Cukrovka poměrně často vede k onemocnění známém pod jménemdiabetická neuropatie . Jedná se o skupinu onemocnění postihující nervy.

U lidí trpících touto chorobou nezřídka dochází k poškození nervů v celém organismu. Následně se to projevuje znecitlivěním, případně bolestmi a slabostí dlaní, rukou, nohou a chodidel.

Problémy se mohou vyskytnout v kterémkoli orgánu, včetně trávicího traktu a srdce. Je odhadováno, že minimálně 50% cukrovkáře trpí nějakou formou neuropatie .

Zmenšená citlivost v některých částech těla pak má za následek neuvědomování si drobných zranění a přítomnosti vřídků na kůži, které se později projeví právě jako celulitida. To dále může vyvolávat nedostatečné pocení, vysoušení pokožky a následně zánětlivé procesy.

Mezi další projevy cukrovkou vyvolané neuropatie a celulitidy patří například tromboflebitida, abscesy, osteomelitída a septická artritida.

Terapie zaměřené na potlačení zánětů

Výběr terapie potlačující záněty závisí na typu přítomné bakterie, ať už podezřelém nebo laboratorně potvrzené. Někdy je však obtížné rozlišit mezi streptokokovou a stafylokokovou celulitidou bez analýzy vzorku kůže nebo krevním vyšetřením.

Obvykle předtím, než se potvrdí nákaza konkrétní bakterií, konvenční medicína využívá běžná antibiotika penicilinového typu jako nafclín, případně oxacilin.

Pro mírné až středně těžké infekce se předepisuje dickoxacilín. V případě alergií na penicilin se používá erytromicín.

Alternativní medicína upřednostňuje přírodní látky jako koloidní stříbro nebo česnek , které mají prokázané anti-mikrobiální účinky.

Léčba celulitidy u většiny lidí obvykle velmi dobře reaguje, když se podaří tyto bakteriální infekce potlačit. Celulitida má však tu nepříjemnou vlastnost, že se dokáže poměrně rychle šířit. Během svého šíření zároveň způsobuje vážné škody v zasažených tkáních.

Proto po jejím odhalení je třeba jednat rychle.

Pokud se podaří zvládnout její první projevy, ke zlepšení stavu dojde poměrně rychle. Bohužel, uvedené bakteriální infekce se často objevují u lidí s poškozeným imunitním systémem .

Po doznění počátečních projevů se později onemocnění v důsledku snížené imunity často vrací. Proto je důležité nezastavit se s prvotními úspěchy, ale cílevědomě se zaměřovat na zlepšování a  posilování vašeho imunitního systému , především z dlouhodobého hlediska.

Doporučení alternativní medicíny

Některé doporučené přípravky a návyky jsme již zmínili v předchozích odstavcích.

Pro přehlednost je tuto ještě jednou zopakujeme a přidáme k nim další, zaměřené především na posílení imunitního systému a předcházení zánětlivých stavů:

(A) Dostatek pohybu

Jak již bylo zmíněno, lymfatický systém nemá vlastní cirkulační orgán, jakým je u cévního systému srdce. Proto pro plynulý tok a pohyb lymfy je nezbytné mít pravidelný pohyb.

Vhodným prostředkem a pomocníkem může být pro tento případ Jóga. Ta dokáže výrazně napomoci, protože obsahuje několik cviků výhradně zaměřených na podporu lymfatického systému.

(B) Probiotika

Jelikož při léčbě zánětů se často používají konvenční antibiotika, je velmi důležité obnovovat bakteriální mikroflóru ve střevech. Je všeobecně známo, že v našem trávicím traktu se ukrývá až 80 procent imunity.

Nemělo by smysl potlačit jeden zánět vyhubení škodlivých bakterií na jednom místě, aby se pak jiné škodlivé bakterie rozšířili jinde. I v případě, kdy antibiotika neužíváte, je dobré podpořit vaši střevní mikroflóru.

(C) Koloidní stříbro

Je jedním z nejznámějších a nejúčinnějších přírodních antibiotik, vhodnou alternativou ke konvenčně předepisovaným antibiotikům. Někteří lékaři před ním varují v souvislosti s algíriou (chronicky šedá pokožka).

Pokud se užívá kvalitní přípravek, s malými nano-částicemi stříbra, tak toto onemocnění nehrozí. Koloidní stříbro lze užívat povrchově i vnitřně (polknutím)

(D) Česnek

Česnek je poměrně známý svými protizánětlivými, antimikrobiálními a protivirovými účinky.

Celý seznam jeho pozitivních vlastností by byl poměrně dlouhý. Mnohé z nich jsou přímo ideální právě při léčbě celulitidy. Podobné účinky má i čajovníkový olej (tee tree oil)

(E) Esenciální mastné kyseliny (omega 3-6-9)

Omega kyseliny jako gama linolenová kyselina (GPA) a ekosapentaenová kyselina (EPA) mají známé protizánětlivé účinky.

Kromě toho mají regenerační účinky na poškozené nervy.

(F) Vitamin C

Vitamin C je potřebný pro velké množství metabolických procesů v organismu. Má nejen protizánětlivé účinky, je také silný antioxidant a hraje významnou roli při tvorbě a obnově kolagenu.

Právě obnova poškozeného kolagenu hraje klíčovou roli při odstraňování celulitidní pomerančové kůže.

(G) Vitamin A

Tento vitamin je znám také jako vitamín zabraňující vzniku infekcí.

Také hraje důležitou roli při vytváření a obnově epitelových tkání poškozených celulitidou.

(H) Mangan

Minerál mangan hraje nezastupitelnou roli při tvorbě kožních buněk a pojivové tkáni. Také přispívá k obnově a opravě jeho poškozených částí.

Potraviny s nejvyšším obsahem manganu jsou: hřebíček, šafrán, pšeničné klíčky, žito, rýžové a ovesné otruby, ananas, lískové ořechy, ústřice, kakao, tmavá čokoláda, chilli a dýňová, lněná, sezamová a slunečnicová semínka.

Několik doporučených bylinek

Kromě vitaminů či některých potravin, na celilitídu jsou výborné i následující bylinky:

(1) Pupečník asijský (gotu kola, herba hydrocotylae asiaticae, centella asiatica)

Předpokládá se, že tato rostlina má příznivé účinky na různé orgány, speciální kůži, pojivové tkáně, lymfatické a houbovité membrány. Používá se povrchově, hlavně při nedostatečnosti prokrvení, zánětu měkkých tkání a při hojení pooperačních ran.

Primární efekt pupečníku asijského je v posilování pojivových tkání prostřednictvím ztužování oslabených cév.

Také se uvádí jeho pozitivní vliv na zvyšování tloušťky kůže v poraněných nebo infikovaných místech. Všechny zmíněné účinky mohou výrazně napomoci při léčbě samotné celulitidy.

(2) Kaštan koňský

Tato bylina obsahuje extrémně silné přírodní protizánětlivé látky. Kaštan se také prokázal poměrně účinný při zmírňování a odstraňování otoků.

Mezi jeho další předpokládané efekty patří podpora proudění lymfy. Všechny tyto vlastnosti jej činí pro léčbu celulitidy velice nadějným kandidátem.

užitečný odkaz

Určitě si prohlédněte jeden z našich nejpodrobnějších článků věnovaný doplňkem stravy a různým onemocněním Doporučené doplňky stravy .

Najdete v něm podrobný seznam doplňků vhodných nejen na celulitidu, ale i množství jiných zdravotních potíží.

Zpracoval: Badatel.net

  • Stav přihlášení