Varování pro ženy: Většina vložek a tamponů má jeden vážný problém

Varování pro ženy: Většina vložek a tamponů má jeden vážný problém

produkty ženské hygieny

Používání ženských hygienických produktů je zřídka, pokud vůbec diskutovaným tématem. A přitom je to téma tak důležitá pro každou ženu.

Vaše pokožka je největším orgánem, ale zároveň orgánem nejtenčím. Méně než 2,5 milimetru odděluje vaše tělo od potenciálních toxinů.

Co je ještě horší, vaše pokožka je vysoce propustná, zvláště v okolí intimních míst a už vůbec nemluvě jejich nitro.

Z toho důvodu by měl být kladen velký důraz na přísady používané v tamponech a hygienických vložkách.

Cesta toxinů do krve

Většina látek, která je v dlouhodobém kontaktu s pokožkou se nakonec dostane i do krve a prostřednictvím ní se dále distribuuje do celého vašeho těla. Proto i tak často zdůrazňuji, že „Nedávejte na své tělo nic, co byste za jiných okolností ani nejedli“.

Nanášení chemikálií na pokožku může být dokonce nebezpečnější než jejich pojídání. Když něco sníte, enzymy ve vašich slinách a žaludku jejich pomáhají rozložit a z těla odstranit.

Pokud však nanesete tyto látky na pokožku, jsou vstřebány přímo do krevního řečiště a následně do orgánů bez žádné dodatečné filtrace. Když se jim jednou podaří najít si cestu do vašeho těla, zvyknou se v něm postupem času akumulovat.

To proto, že v těchto místech se nenacházejí enzymy, které by je odtud odstranili.

Podle mého názoru celá sekce ženských hygienických produktů je „tikající časovanou bombou“. Když si spočítáte vaše celkové vystavení uvedeným látkám, tak se to časem pěkně nasbírá.

Průměrná žena na západě se svůj život spotřebuje 16 800 tamponů. V případě užívání estrogenové terapie až kolem 24 360.

A tu mluvíme jen o samotných tamponech. Mnohé ženy ještě užívají i nespočetné množství hygienických vložek i takzvané „intimky“. Pokud má žena dítě, k tomu se pak přičtou i různé mateřské, či kojící podušky.

Co opravdu obsahují hygienické vložky a tampony?

Andrea Donskis, zakladatelka hnutí „Přírodně uvážlivý“ a spoluzakladatelka školícího programu „Návod pro zdravý nákupní košík“, ve svém článku odhaluje jako těžko je dobrat se informací o skutečném složení produktů ženské hygieny.

Výrobci těchto produktů nejsou ochotni prozradit jejich složení, protože se oficiálně považují za „medicínské prostředky“.

Když Andrea telefonovala do firmy Procter & Gamble a ptala se na složení jejich hygienických vložek Always, dostala velmi strohou odpověď.

Jediné co jí představitel firmy řekl bylo, že obsahují pěnu a patentovanou složku Infinicel – vysoce absorpční materiál schopen zadržet 10 násobné množství tekutiny, jako je jeho vlastní váha.

Ve následujícím videu je demonstrováno co se stane, pokud spálíte organickou versus konvenční vložku. 100% organická vložka hoří pomalu a čistě nezanechávaje téměř žádné významné pozůstatky.

Naproti tomu vložka Always se svými převážně nezveřejňovanými přísadami vytvořila velké množství černého kouře a hrubý popel. To naznačuje, že vložka může obsahovat dioxiny, syntetická vlákna a ropné přísady.

Podle jejího vlastního výzkumu každá konvenční hygienická vložka obsahuje ekvivalent přibližně čtyř igelitových sáčků!

S našimi současnými vědomostmi o hazardní povaze plastů, to samo o sobě by mělo být důvodem pro obavy.

Příklady nebezpečných chemikálií

Chemikálie používané při výrobě plastů jako BPA a BPS narušují embryonální vývoj a také jsou spojovány s chorobami srdce a rakovinou.

Ftaláty, které dodávají papírovým aplikátorem tamponů ten hladký pocit, jsou známé jako narúšače genové exprese. DEHP může vést k poškození více orgánů.

Hygienické vložky kromě plastů vyráběných z ropy mohou obsahovat i celou plejádu dalších potenciálně hazardních látek, například různé neutralizátory pachu a vůně.

Dále narušují přirozený průchod vzduchu a zachycují nadměrné teplo a vlhkost. To vytváří příhodné podmínky pro růst kvasinek a bakterií v oblasti intimních míst.

Cena, kterou platíte za „čistě“ bílé tampóny a vložky

Jak by tomu nebylo dost, pro dosažení toho krásného bílého vzhledu musí být vlákna chemicky bělené.

K tomuto účelu se nejčastěji používá chlór, který může vytvářet extrémně toxický dioxin a další vedlejší produkty dezinfekce (DBP) jako například trihalometany.

Studie ukazují na to, že dioxin se ukládá ve vašem tukové tkáni a podle zprávy Americké agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) neexistuje bezpečný limit vystavení se dioxinu.

Podle zveřejněných zjištění mohou být dioxiny odpovědné za:

 • Abnormální růst tkání v břišní dutině a reprodukčních orgánech
 • Abnormální růst buněk v celém těle
 • Potlačení imunitního systému
 • Narušování hormonálního a endokrinního systému

Mezitím vydal Americký úřad pro léky a potraviny prohlášení, že stopová množství dioxinů ve vložkách a tamponech by neměly představovat zdravotní riziko.

Hnutí „Přírodně uvážlivý“ však poznamenává:

Před 10 lety se Karolína Maloney snažila v americkém kongresu prosadit legislativu, která by požadovala provedení výzkumu o potenciálních rizicích přísad v produktech ženské osobní hygieny, včetně endometriózy, rakoviny děložního čípku a rakoviny prsu.

Bohužel, zákon nebyl přijat a také se nezdá, že by podobný výzkum byl kdy učiněn.

Absorbování geneticky modifikovaných organismů přes tampony?

Andrea při výzkumu během psaní knihy Label Lessons objevila řada dalších šokujících faktů o potenciálních rizicích tampónů a hygienických vložek.

Mezi jinými například:

1. Pesticidy

Konvenční tampony obsahují pesticidy. Pěstování bavlny zabírá jen 2,4 procenta světové zemědělské půdy, ale až neuvěřitelné 2 miliardy dolarů se vynakládá na její postřikování.

2. Toxické látky

Tampony a hygienické vložky s neutralizátor pachů a přidanými vůněmi obsahují chemickou polévku s umělými barvivy, polyesterem, lepidly, polyethylenem (PET), polypropylenem, propylen glykolem (PEG).

Uvedené látky jsou podezřívány z narušování hormonální rovnováhy, způsobující rakovinu, porodní defekty, vysoušení sliznic a neplodnost.

3. Geneticky modifikované organismy

Konvenční tampóny nejpravděpodobněji obsahují geneticky modifikované organismy (GMO).

Podle Amerického ministerstva zemědělství, až 94% veškeré pěstované bavlny v USA je geneticky modifikovaná. Ostatní země USA v tomto směru pravidelně dohánějí, hlavně ty rozvojové, odkud pochází i většina bavlny pro Evropu.

Andrea se ptá: „Je vkládání si geneticky modifikované bavlny do vašich útrob o něco jiného než její konzumace?“

Podle toho co víme, to může být dokonce ještě horší, když si uvědomíme, jak propustné jsou sliznice v těchto ženských místech. Odtud se toxiny do krve vstřebávají velmi snadno.

Dávejte si pozor na Toxický šokový syndrom

Je důležité pamatovat na to, že tampóny mohou vytvářet příhodné prostředí pro množení bakterií. Mikroskopické ranky na tkáních při zavádění a vyjímání tamponů mají potenciál umožnit bakteriím jejich vstup a akumulaci.

Jedním ze známých rizik požívání tamponů je takzvaný Toxický šokový syndrom (TSS), zapríčiňovaný buď jedovatými toxiny ze stafylokok Aureus nebo stafylokok skupiny A.

Toto onemocnění může být dokonce život ohrožující, proto je důležité rozpoznat jeho příznaky a symptomy.

V případě, že se u vás vyskytnou kterékoliv z následujících příznaků během používání tamponů, neváhejte vyhledat zdravotní pomoc:

 • Náhlá vysoká horečka
 • Nízký krevní tlak
 • svalová bolest
 • zvracení
 • křeče
 • Zarudnutí očí, úst nebo hrdla
 • průjmy
 • Svědění na palcích nohou nebo chodidlech

Pokud se používání konvenčních tamponů a vložek nemůžete vyhnout, tak pro minimalizaci rizik potenciálně život ohrožujících komplikací alespoň dodržujte následující zásady:

 • Vyhýbejte se super absorpčním tampónem. Vyberte si ty, které mají nejnižší absorpční míru pro zadržování tekutin.
 • Střídejte užívání tamponů s intimky nebo mini vložkami během menstruace.
 • Nikdy si nenechávejte tampon na noc. Namísto toho používejte hygienické vložky.
 • Měňte tampony minimálně každých 4-6 hodin.
 • Při zavádění tamponů postupujte opatrně a snažte se nepoškrábe si sliznice (nepoužívejte aplikátory z plastu).
 • Mezi periodami tampony nepoužívejte.

bezpečnější alternativy

Mnoho dnešních produktů pro ženskou hygienu jsou primárně vyráběny z umělého hedvábí (rayon), viskózy, celulózy ze dřeva a buničiny, ne nutně z bavlny a už vůbec ne organické bavlny.

Umělé hedvábí a viskóza jsou potenciálně nebezpečné pro vysokou absorpční schopnost jejich vláken.

Když se tyto vlákna použijí do tamponů, pak se snadno zachytí na vnitřních stěnách a sliznicích. Po vyjmutí tamponů uvolněné vlákna zůstávají uvnitř a zvyšují riziko toxického šokového syndromu (TSS).

Naštěstí existují bezpečnější alternativy. A jelikož absorpce tamponů je regulována, všechny výrobky dostupné na trhu musí splňovat jisté normy.

Na základě vlastního výzkumu Andrea doporučuje následující typy produktů ženské hygieny:

Podle studií dosahují 100% bavlněné tampony trvale výsledky s úrovní TSS toxinů pod detekovatelný úrovní.

Zdroj: mercola.com

 • Stav přihlášení